Pradinis įnašas už būstą – barjeras, kurį galima peržengti

Apie nuosavus namus tikrai svajoja daugelis, savo ateitimi ir gerove besirūpinančių žmonių. Tačiau tik nedidelė dalis žmonių gali įsigyti nuosavą būstą savomis lėšomis. Didžioji visuomenės dalis, norėdami įsigyti vieno ar kito tipo nekilnojamą turtą, privalo kreiptis į banką ir imti paskolą būstui įsigyti. Imant paskolą Lietuvoje, būtina turėti ir pradinį įnašą.

Pradinis įnašas – viena pagrindinių kliūčių, užkertanti kelią nuosavų namų įsigijimui. Nuosavo būsto neturintis žmogus, dažniausiai susiduria su gyvenamosios vietos nuomos poreikiu. Gyvenamųjų patalpų nuoma šiais laikais reikalauja tikrai didelių finansinių išlaidų, todėl pradinei įmokai sutaupyti išties sunku net ir pakankamai dideles mėnesines pajamas generuojančioms šeimoms. Situacijos dėl būsto paskolos nelengvina ir Lietuvoje nuolat kylančios nekilnojamojo turto kainos, kurios per pastaruosius 10 metų vidutiniškai augo po 10% kas metus. Taigi natūralu, kad didėjančios būsto kainos proporcingai lemia tai, jog pirminė įmoka būsto paskolai gauti turi būti didesnė. 

Dėl prašomo didesnio pradinio įnašo ir vis griežtėjančių būsto paskolos suteikimo sąlygų, nuosavų namų įsigijimas neretai tampa neribotam laikui nukeliamu tikslu, o blogiausiu atveju – neįgyvendinta svajone. Laimei, šiais laikais yra ir tam tikrų būstų įsigijimo alternatyvų, kurios palengvina bei ženkliai paspartina savų namų įsigijimo procesą. Trumpai aptarkime, ką reikėtų žinoti apie pradinį įnašą ir kaip galima peržengti šią, iš pažiūros neįveikiamą kliūtį?

Pradinio įnašo svarba

Tam tikra pradinio įnašo suma  – neišvengiama būtinybė, su kuria susiduria kiekvienas žmogus, norintis įsigyti bet kokios paskirties ar tipo būstą. Su pradiniu įnašu susijusios taisyklės yra nurodytos Lietuvos banko išleistuose atsakingo skolinimosi nuostatuose, todėl šių išlaidų tikrai negali išvengti nei vienas asmuo, norintis įsigyti būstą su paskola. Mūsų šalyje Lietuvos bankas prižiūri visus licencijuotus kreditorius. Visi bankai ar kitos, būstų paskolas išduodančios įstaigos, gali suteikti kreditus tik griežtai laikantis nustatytų paskolos suteikimo taisyklių.

Nors pakankamai dideli įnašai daugeliui paskolą imančių žmonių atrodo kaip nereikalinga, nuosavų namų įsigijimo procesą sunkinanti aplinkybė, tačiau iš tikrųjų, šis mokestis visai būsto kredito išdavimo sistemai suteikia daugiau tvarkos bei apibrėžtumo. Pradinis įnašas yra tam tikra garantija, jog paskolą imantis žmogus būsto įsigijimą vertina rimtai ir yra finansiškai atsakingas. Sumokėta įnašo finansinė išraiška įrodo, jog žmogus yra pasiruošęs mokėti mėnesines paskolos įmokas, yra patikimas bei mokus. 

Pradiniai įnašai – saugumo garantija ne tik kreditą teikiantiems bankams, bet ir finansavimo siekiantiems žmonėms. Atsakingo skolinimosi nuostatuose pateiktos skolinimosi taisyklės apsaugo žmones nuo neapdairiai prisiimtos finansinės atsakomybės bei nubrėžia aiškias ribas, ką gali ir ko negali daryti paskolas teikiančios įmonės, vertindamos paskolą norinčio gauti žmogaus mokumą. Nemažai žmonių yra susidarę klaidingą nuomonę, jog pradinis įnašas turi būti mokamas kreditą teikiančiam bankui. Reikėtų nepamiršti, kad pradinio įnašo mokestis yra mokamas ne kreditą teikiančiai įstaigai, o būsto pardavėjui. Norint gauti paskolą, tiek bankui, tiek notarui reikia pateikti įrodymą, apie sėkmingai įvykdytą pradinį mokėjimą už būstą. Tik tokiu atveju pardavėjas iš banko gaus likusį mokėjimą už parduodamą nekilnojamąjį turtą ir būsto įsigijimo sandoris bus patvirtintas. 

Kokio dydžio dažniausiai būna pradinis įnašas?

Minimalus pradinis įnašas turi siekti ne mažiau 15% įsigyjamo būsto kainos ar vertės, tačiau kiekvienas būsto įsigijimo atvejis vertinamas individualiai. Norint įsigyti pirmąjį būstą naujos statybos name ir kreipiantis į banką dėl paskolos, dažniausiai sumokamas būtent tokio dydžio įnašas. Vis tik, tam tikrais atvejais, įnašas gali būti ir didesnis bei sudaryti ženkliai didesnę būsto vertės arba kainos dalį. Nuo ko tai priklauso?

Didesnį pradinį įnašą dažniausiai reikia mokėti žmonėms, kurie nori įsigyti ne pirmą, o antrą ar trečią būstą su paskola. Imant pirmąją paskolą, pradinis mokestis dažniausiai yra 15 proc, o imant būsto paskolą ne pirmam būstui yra nustatomos griežtesnės sąlygos paskolai gauti. Imant antrą ar trečią paskolą, neretai pradinis įnašas siekia 30 proc. perkamo nekilnojamo turto vertės. Tam tikrais atvejais, prašomas mokestis gali viršyti 40 proc planuojamo įsigyti buto, kotedžo ar namo vertės. Jeigu įsigyjant naują būstą, anksčiau paimtos paskolos likutis sudaro mažesnę nei 50% su paskola įsigyto NT vertės dalį, tuomet taikomos tam tikros išimtys ir prašomas pradinio mokesčio dydis yra mažesnis.

Didesnis pradinio įnašo dydis gali būti nustatytas ir atsižvelgiant į individualią, paskolą imančio kliento finansinę situaciją. Taip pat pradinio mokesčio dydis priklauso ir nuo perkamo būsto likvidumo – lokacijos, statybos metų ir pan.  

Visais atvejais, nusprendus pasinaudoti būsto paskola ir įsigyti svajonių namus, reikėtų iš anksto nusiteikti, jog prašomas įnašas tikrai sudarys ne mažiau kaip 15 proc. planuojamo įsigyti nekilnojamo turto vertės.

Kaip greitai sukaupti pradiniam įnašui?

Sparčiai kylančios nuomojamų būstų kainos lėmė tai, jog imti būsto paskolą ir įsigyti nuosavą būstą šiais laikais nori vis jaunesnio amžiaus žmonės. Savarankiškai gyvenantys jauni asmenys, o ypač jaunos šeimos susiduria ne tik su itin brangia nuoma, bet ir su aibe kitų finansinių išlaidų, todėl sutaupyti pradinei įmokai gali tik patys kantriausi ir taupiausi. Pasiryžus eiti sunkiuoju keliu ir nuosekliai taupyti paskolos įnašui, racionaliausias sprendimas – taupymo laikotarpiu nesinuomoti jokio būsto, nes būtent nuoma dažniausiai reikalauja didžiausios biudžeto dalies. Esant galimybei, rekomenduojama pagyventi pas tėvus, draugus ar giminines. Jeigu tokios galimybės nėra – reikėtų išsinuomoti kuklesnį, kuo mažesnių mėnesinių įmokų reikalaujantį būstą ar būsto dalį.

Taip pat reikėtų objektyviai apsvarstyti planuojamo įsigyti būsto vertę, nes ji – pagrindinis veiksnys įtakojantis pradinio įnašo dydį. Svarbu atkreipti dėmesį ir į būsto būklę, nes ši aplinkybė įtakos finansines išlaidas, kurių prireiks būsto įrengimui ar remontui. Pasirinkus finansinių galimybių neatitinkantį būstą, susidursite ne tik su ilgesniu pradinio įnašo kaupimo laikotarpiu, bet ir su didesne būsto paskolos suma. Mokėti paskolos įmokas reikės ne vienerius metus, todėl verta pagalvoti apie visas įmanomas rizikas. Reikia nepamiršti ilgo įmokų mokėjimo termino, adekvačiai įvertinti savo galimybes ir objektyviai pasverti individualias pajamas ir išlaidas. 

Efektyviai išsprendus laikinos gyvenimo vietos klausimą, pasirinkus optimalų, finansines galimybes atitinkantį būsto variantą ir atsisakius įvairių pramogų, pradinei įmokai įmanoma sutaupyti sąlyginai greitai. Žinoma, tikslesnį taupymo laikotarpį galima nustatyti tik įvertinus individualiai gaunamų mėnesinių pajamų dydį bei tikslią, planuojamo įsigyti būsto vertę. Tačiau tikrai tikėtina, jog kaupimo pradiniam įnašui procesas asmeniui, gaunančiam vidutinio dydžio atlygį, gali trukti 5 – 10 metų ar dar ilgiau.

White pillows on wooden bed in minimal bedroom interior with plants and round rug. Real photo

Išperkamoji būsto nuoma – geriausia išeitis visiems, norintiems turėti savo namus dabar 

Atsakingai taupant, nesinuomojant gyvenamos vietos ir neleidžiant sau jokių pramogų, sukaupti pradiniam įnašui reikalingą pinigų sumą ir gauti būsto paskolą yra įmanoma.  Tačiau reikėtų nepamiršti, kad ilgą laiką gyvenant be jokio komforto kenčia gyvenimo kokybė, emocinė būklė, šeimos santykiai ir pan. Todėl visiems žmonėms, norintiems nuosavą būstą turėti čia ir dabar, tačiau nenorintiems tiek daug aukoti, rekomenduojama apsvarstyti tam tikras nekilnojamojo turto įsigijimo alternatyvas.

Viena iš išeičių – išperkamoji būsto nuoma arba “Nuomokis ir pirk” paslauga. Pasinaudojus tokia alternatyva, pradinio mokesčio taip pat tikrai nepavyks išvengti. Tačiau, pasirinkus šį įsigijimo būdą, pradinį įnašą galima kaupti ne gyvenant nuomojamame ar giminėms priklausančiame būste, o savo svajonių namuose, kuriuos įsigysite ateityje. Žinoma, nusprendus įsigyti nekilnojamąjį turtą išperkamąja nuoma, reikėtų labai gerai susipažinti su tokios paslaugos teikimo sąlygomis tam, kad ateityje būtų išvengta įvairių nesklandumų. 

NUMAI suteikia galimybę savo klientams išsirinkti bet kurį rinkoje siūlomą kokybišką NT Vilniaus ir Kauno mieste. Todėl pasinaudojus mūsų paslaugomis galėsite ne tik greitai atsikraustyti į ateityje Jums priklausysiantį būstą, bet ir iš karto išsirinkti visus poreikius ir lūkesčius atitinkančius, svajonių namus. Būstą ateityje pirksite už iš anksto sutartą kainą. Todėl tikrai išvengsite neplanuotų finansinių išlaidų ir iš karto žinosite tikslią būsto pirkimo kainą bei pradinio įnašo dydį. Ir svarbiausia – priėmus tokį būsto įsigijimo sprendimą, atsidursite kitoje barikadų pusėje, nes visas būsto vertės prieaugis priklausys Jums, o ne nuomotojui.