Kaip išsirinkti būstą?

Būsto įsigijimas – viena didžiausių ir svarbiausių gyvenimo investicijų. Norint įsigyti būstą, kuris visapusiškai pateisintų poreikius bei lūkesčius, reikia apsvarstyti ir objektyviai įvertinti nemažai dalykų. Renkantis būstą, svarbu atsižvelgti ne tik į jo tipą, dydį, lokaciją, paskirtį ar kitas charakteristikas, bet ir į savo finansines galimybes.

Šiais laikais pirkėjai gali rinktis iš milžiniškos būstų pasiūlos. Itin didelis būstų pasirinkimas neretai apsunkina naujų namų pasirinkimo patirtį. Trumpai aptarkime, į ką būtina atkreipti dėmesį perkant butą ar kotedžą ir, kaip išsirinkti svajonių būstą.

Būsto likvidumas – rodiklis, padėsiantis išsirinkti būstą turintį išliekamąją vertę

Idealių, daugelio žmonių poreikius pateisinančių būstų konceptas nuolat kinta. Vienais metais didžiausio žmonių susidomėjimo gali sulaukti kompaktiško dydžio butai daugiabučiuose, miesto centre, kitais – ypač aktualu erdvūs kotedžai su didelėmis terasomis užmiestyje. 

Nekilnojamojo turto rinka yra nuolat kintanti, o nekilnojamojo turto likvidumas – bene vienintelis, laikui nepavaldus rodiklis, kuris užtikrina, kad ateityje be didelių pastangų galėsite būstą parduoti arba išnuomoti. Pagrindiniai požymiai, kurie nurodo, kad pasirinktas būstas yra likvidus:

Būstų vieta

Jeigu vertinsime visos Lietuvos NT rinkos likvidumą, tuomet galima teigti, jog likvidžiausi būstai yra didžiuosiuose, augančiuose miestuose, tokiuose kaip Vilnius, Kaunas ir Klaipėda. 

Didžiuosiuose miestuose žmonės labai daug laiko praleidžia automobilių spūstyse. Dėl šios priežasties, dažniausiai pirmenybė yra teikiama patogioje lokacijoje esantiems būstams, šalia kurių yra įsikūrusios mokymo įstaigos, darželiai, parduotuvės. Tokie būstai suteikia galimybę taupyti laiką, todėl jie visada išlieka likvidesni. Vertinant atskirus didžiųjų miestų rajonus, galima pastebėti nekintančią tendenciją, jog likvidžiausi būstai yra miesto centrinėje dalyje, o miegamuosiuose rajonuose – mažiau likvidūs. Žinoma, kiekvieno būsto lokaciją reikėtų vertinti individualiai. 

Dėl didelės populiacijos ir nuolatinio naujų būstų poreikio, Vilniaus mieste kuriasi ir daug naujų rajonų, kurie yra šiek tiek nutolę nuo miesto centro, tačiau jų vertę ilgalaikėje perspektyvoje NT ekspertai vertina itin teigiamai. Todėl vertinant būsto likvidumą, reikėtų atsižvelgti ne tik į dabartinę situaciją, bet ir pasirinkto rajono plėtros perspektyvą netolimoje ateityje.

Statybos metai

Butui ir jo likvidumui itin didelę reikšmę turi pastato, kuriame yra parduodamas objektas, statymo metai. Senos statybos name esantį butą, po 5 ar 10 metų, parduoti ar išnuomoti bus tikrai sunkiau, nei analogiško išplanavimo ar dydžio būstą naujos statybos name. Senos statybos namuose esantys būstai neturi didelių perspektyvų, taip pat jie reikalauja didesnių išlaikymo išlaidų, o šie veiksniai tikrai nepasitarnauja būsto likvidumo atžvilgiu. 

Renkantis butą seniai pastatytame name, tikrai įmanoma sutaupyti ir jį įsigyti du ar tris kartus pigiau, nei butą naujai pastatytame ar renovuotame name. Vis tik, reikėtų nusiteikti, kad netolimoje ateityje šis būstas gali pareikalauti įvairių remonto ar renovacijos darbų, kurie įtakos ir nemenkas finansines išlaidas. 

Žinoma, šios taisyklės negalima taikyti vertinant centrinėje miesto dalyje ar Vilniaus senamiestyje esančius senos statybos būstus, kurie visada išliks likvidūs, dėl savo lokacijos ir istorinės vertės.

Buto lokacija pastate

Norint išsirinkti butą, kuris yra likvidus, pirkėjai turėtų atkreipti dėmesį ir į buto lokaciją pastate. Daugelis žmonių nori, kad būstai būtų ypatingai sandarūs, todėl kampinis daugiabučio butas pirmame aukšte bus mažiau likvidus, nei to paties išplanavimo nekilnojamasis turtas antrame ar trečiame aukšte, vidurinėje pastato dalyje.

Taip pat daugelis nori šviesaus būsto, todėl būstas, kurio langai yra orientuoti tik į šiaurinę pusę, neretai pirkėjams yra nemaža kliūtis priimant sprendimą dėl buto įsigijimo. Pastebima tendencija, jog šiais laikais pirkėjai labiausiai norėtų gyventi būstuose, kurių langai yra orientuoti į vakarinę pusę. Todėl galima teigti, jog į vakarinę pusę orientuotas butas yra pakankamai likvidus ir tokį butą parduoti ateityje bus lengviau, nei butą, kurio langai žvelgia į šiaurę. 

Taip pat būsto pirkėjai visada atkreipia dėmesį į vaizdą, kurį galima matyti pro būsto langus. Būstai, pro kurių langus atsiveria patraukli gamtos panorama visada bus likvidesni, nei tie, pro kurių langus matosi judri gatvė ar gretimas pastatas.

Infrastruktūra

Butą supanti socialinė infrastruktūra yra labai svarbus buto ar kotedžo likvidumo požymis ir tikrai daro didelę įtaką būstų kainoms. Išsivystę kvartalai, kuriuose yra apšvietimas, automobilių stovėjimo aikštelės, mokyklos, prekybos centrai ir darželiai visada sulaukia didesnio žmonių susidomėjimo, nei išvystytos infrastruktūros neturintys rajonai. 

Nekilnojamo turto pasirinkime ypatingą svarbą turi ir atstumai iki centrinės miesto dalies, patogus susisiekimas viešuoju bei nuosavu transportu. Būstai, kurie yra strategiškai patogioje miesto dalyje, užtikrina efektyvesnį laiko paskirstymą ir garantuoja didesnį kasdienį komfortą, todėl natūralu, kad jų kaina visada bus didesnė. 

Kokį naują būstą rinktis – su daline ar pilna apdaila?

Pagrindinis klausimas, kuris neduoda ramybės visiems žmonėms, planuojantiems įsigyti naują butą – pirkti butą su daline ar pilna apdaila? Atsakyti į klausimą, kuri apdaila yra geriausias pasirinkimas – nėra lengva, o padarius klaidingą sprendimą, galima ženkliai permokėti. 

Visi NT vystytojai, dalinės ir pilnos apdailos sąvokas supranta skirtingai, o tai pirkėjams sukelia dar daugiau abejonių ir svarstymų. Trumpai aptarkime, kokie pagrindiniai bruožai yra būdingi būstams su pilna ir daline apdaila.

Būstas su pilna apdaila

Būstai su pilna apdailai yra brangesni, tačiau įsigijus pilnai įrengtą nekilnojamą turtą į naujus namus galima kraustytis beveik iš karto. Įsigyjant tokio tipo būstą, galima pamiršti problemas, susijusias su apdailos įrengimo darbais. Pilną apdailą turinčio nekilnojamojo turto kaina yra aiški, todėl naujakuriai gali lengviau įvertinti išlaidas, kurių prireiks galutiniam būsto įrengimui ar paskolos įmokoms. 

Perkant pilnai įrengtą būstą iš vystytojų, taip pat tam tikram laikotarpiui suteikiama įrengimo darbų garantija. Vystytojo suteikta darbų garantija – ypač aktualu visiems naujakuriams. Susidūrus su tam tikrais būsto trūkumais ar remonto darbų defektais, suteiktos garantijos padeda išvengti neplanuotų finansinių išlaidų ir remonto rūpesčių. 

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog siekiant sutaupyti, gyvenamosios paskirties butai su pilnai apdaila nėra finansiškai palankiausias sprendimas, tačiau neretai įsigijus tokio tipo butą, išvengiama pačių įvairiausių rizikų. Netikėtai padidėję statybininkų įkainiai, pabrangusios statybinių medžiagų kainos, įvairios problemos, susijusios su eiliniais remonto darbais – ypač svarbu žmonėms, kurie perka būstą su daline apdaila, tačiau visiškai neaktualu pirkėjams, pasirinkusiems jau įrengtą variantą. 

Įsigijus būstą su daline apdaila, remontui skirtas biudžetas neretai padidėja bent trečdaliu, nes beveik visada atsiranda nenumatytų išlaidų, keičiasi naujakurių norai ir pan. 

Happy children going upstairs inside two story big house, excited kids having fun stepping walking up stairs running to their rooms while parents holding boxes, family moving in relocating new home

Būstas su daline apdaila

Butai su daline apdaila – vienas populiariausių Lietuvos nekilnojamo turto pirkėjų pasirinkimų. Didžiausias tokio tipo objektų privalumas – mažesnė pradinė kaina. Pirkdami būstą, su daline apdaila, gausite ir tam tikrų privilegijų, ir daugiau rūpesčių. Įrenginėjant būstą su daline apdaila, kiekvienas žmogus gali įrengti būstą taip, kaip nori jis, o ne kaip suplanavo pardavėjas. Organizuojant tokio buto įrengimą ir remonto darbus, galima visiškai išlaisvinti savo fantaziją ir ne tik pasirinkti norimas apdailos medžiagas, bet ir susiplanuoti namų erdves. Vis tik, perkant tokio tipo būstą, reikia labai gerų organizacinių ir biudžeto planavimo įgūdžių. 

Perkant būstą su daline apdaila, reikia objektyviai įvertinti ne tik pradiniam įnašui reikalingas išlaidas, bet ir suplanuoti tikslų biudžetą, kurio prireiks būsto įrengimo darbams. Taip pat reikia iš anksto žinoti, ar bankas finansuos būsto įrengimą, kiek laiko pareikalaus visi remonto darbai. 

Norint paspartinti visus būsto įrengimo procesus, iš anksto reikia pasirinkti rangovus, suplanuoti visus darbus, užsakyti statybines ir apdailos medžiagas. Kitu atveju – būsto įrengimo laikotarpis ženkliai prailgsta. Įsigijus būstą su daline apdaila, reikia turėti ir kitą gyvenamąją vietą, kuri neretai reikalauja ir papildomų finansinių išlaidų. 

Norime priminti, jog Numai savo klientams, pasirinkusiems būstą su daline apdaila, padeda padengti visas išlaidas – iki būsto įrengimo su baldais. Todėl pasinaudojus mūsų išperkamosios nuomos paslaugomis, bet kokio būsto įrengimo procesas yra greitesnis ir patogesnis. 

Perkant naujos statybos būstą su daline apdaila, iš arti susipažįstama su visu būsto remonto ir įrengimo procesu. Ši vertybė neretai imponuoja naujakuriams, kurie perka pirmąjį būstą. Visgi, perkant tokį būstą reikėtų labai įdėmiai pasidomėti pardavėjo pateikiama informacija ir atsakingai įvertinti, kokie darbai įeina į dalinę apdailą. Didesnė dalis būstų su daline apdaila turi išvedžiotus vamzdynus, elektros ir silpnų srovių taškus, pertvaras, tinkuotas sienas ir kitus esminius, patalpų įrengimo komponentus. Jeigu statinys yra aukštos energinės klasės, būste neretai būna integruotas ir vėdinimas, rekuperacija. Tačiau šiais laikais dalinės apdailos sąvoka yra šiek tiek iškraipyta. Taigi tinkamai neįsigilinus į pasirinkto objekto įrengimo lygį, galima patirti nemažai nepatogumų ir, savaime suprantama, susidurti su papildomais finansiniais nuostoliais. 

Būsto pasirinkimas yra itin atsakingas žingsnis kiekvieno žmogaus gyvenime, nepriklausomai nuo jo gyvenimiškos patirties ar finansinių galimybių. Išsirinkti naujus namus tikrai nėra lengva užduotis. Perkant būstą pasiryžtame ne tik dideliems gyvenimo pokyčiams, bet ir nemenkiems finansiniams įsipareigojimams. Todėl, jeigu nesate tikri dėl savo pasirinkimo ir nenorite padaryti sunkiai ištaisomų klaidų, rekomenduojame pasitarti su ilgametę patirtį sukaupusia NUMAI komanda, kuri kompetentingai atsakys į Jūsų klausimus, padės į naujus namus įsikelti dar prieš tampant būsto savininku ir suteiks galimybę pradinį įnašą kaupti jau gyvenant naujuose namuose. 

Atsiminkite, kad ne Jūs turite taikytis prie naujų namų, o namai prie Jūsų.