Gegužės mėnesio NT rinkos apžvalga

NT kainų skirtumai tarp Vilniaus ir Kauno – sumažėjo

Pirminėje sostinės butų rinkoje, stebint nuosekliai augančią pasiūlą, nedidėjančią paklausą ir vietoje stovinčias kainas galima teigti, kad rinka vis dar nėra subalansuota. Visai kitoks vaizdas stebimas antrinėje Vilniaus ir Kauno butų rinkoje, kur kainos yra kur kas dinamiškesnės, o konkurencija veikia stipriau. Nuo metų pradžios abiejuose miestuose stebimas nuomos kainų augimas, o pasiūloje lieka vis mažiau būstų. 

Vilniaus ir Kauno gyvenamojo būsto kainų pokyčius bei tendencijas kas mėnesį analizuoja nuomos su galimybe vėliau būstą išsipirkti paslaugas teikiančios kompanijos „Numai“ analitikai. 

Pirminė būstų rinka – išbalansuota

Gegužės mėnesį sostinėje vidutinio 50 kv.m. buto su daline apdaila kaina siekė 167 000 eurų. Vidutinė kv.m. kaina buvo 3340 eurų. Nuo spalio mėnesio reikšmingų kainos pokyčių naujos statybos butų rinkoje nebuvo fiksuota ir galima teigti jog kainos stabilizavosi. 

Gegužės mėnesį Vilniaus pirminėje butų rinkoje buvo parduoti 215 butų, tačiau fiksuoti net 69 nutraukimai, tad bendras pokytis (kiek būstų išėjo iš sandėlio) buvo 146. Palyginti su 2022 m. gegužės mėnesiu, kai buvo fiksuoti 207 pardavimai, jų kiekis šiemet yra apie 30% mažesnis. 

Gegužės mėnesį pirmą kartą po kelių mėnesių mažėjo naujos statybos butų pasiūla. Tačiau pagrindinė to priežastis – šį mėnesį rinkai pasiūlyti vos 42 butai. Šiuo metu Vilniuje galima rinktis iš 3750 butų su daline apdaila. Lyginant su 2022 m. tuo pačiu laikotarpiu pasiūla Vilniuje paaugusi net 50%.  Net trečdalį rinkoje siūlomų butų pirkėjai gali apžiūrėti, nes jie jau pastatyti. 

„Rinkoje vis dar stebimas išsibalansavimas. Pasiūlai didėjant, o pardavimams stagnuojant būtų natūralu tikėtis kainų korekcijos. Tačiau kol kas rinkoje matome tik akcijas – siūloma nuolaidos įrengimui, sandėliukas ar virtuvė dovanų ir pan. Neaugantis pardavimų skaičius signalizuoja, kad akcijos nepakankamos, ir kainos vis dar neatitinka pirkėjų lūkesčių.”, – teigia bendrovės „Mano numai“, valdančios prekės ženklą „Numai“, vadovas Aurimas Čiagus.

Kaune stebėtas kainų augimas

Gegužę vidutinė parduoto buto su pilna apdaila kaina Vilniuje buvo 130 000 eurų arba 2500 eurų už kv.m. Vidutinis parduoto buto plotas 52 kv.m. Lyginant su balandžio mėnesiu buvo fiksuotas kainos mažėjimas. Numai analitikų vertinimu, esminė kainos mažėjimo priežastis buvo tai, kad gyventojai buvo labiau linkę rinktis pigesnį būstą. 

Tuo tarpu Kaune antrinėje būstų rinkoje buvo fiksuotas kainų augimas. Gegužės mėnesį vidutinė pilnai įrengto buto kv.m. kaina Kaune buvo 1855 eurų, ir lyginant su balandžiu pakilo 4 proc. Lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai metais, kaina pakilo 23 proc. 

„Kaune, lyginant su Vilniumi, būsto įperkamumas yra gerokai didesnis, todėl ten būsto rinka išlieka aktyvesnė.“, – sako A. Čiagus.

Nuomos rinkoje – pasiūlos mažėjimas

Vidutinė išnuomoto buto kaina (mediana) Vilniuje gegužės mėnesį buvo 550 Eur. Lyginant su balandžio mėnesiu, kaina paaugo 4 proc. Nuo metų pradžios kaina paaugo apie 10 proc. 

Kaune vidutinė nuomos kaina taip pat augo. Gegužės mėnesį fiskuota vidutinė išnuomoto buto kaina siekė 430 eurų ir buvo 7,5 proc. didesnė nei balandžio mėnesį. 

Nuo metų pradžios stebimas nuoseklus nuomojamų butų pasiūlos mažėjimas. Lyginant su sausio mėnesiu Vilniuje nuomos pasiūla sumažėjo apie 20 proc., Kaune – 14 proc. “Išaugus EURIBOR, įmoka mokama bankui tapo didesnė, nei nuoma už tokį patį būstą. Todėl dalis pirkėjų nusprendė neskubėti įsigyti nuosavo būsto ir liko nuomos rinkoje. Dėl to, nuo metų pradžios stebime nuomos pasiūlos mažėjimą, ir mūsų manymu nuomos kainos šiais metais gali augti dar 10-15 proc.”, – teigia bendrovės „Mano numai“, valdančios prekės ženklą „Numai“, vadovas Aurimas Čiagus.

Nuomos metinis pajamingumas Vilniuje gegužės mėnesį siekė 5 proc. ir dėl paaugusių nuomos kainų yra kiek didesnis nei buvo fiksuota balandį. Tuo tarpu Kaune nuomos pajamingumas buvo 5,42 proc. ir lyginant su balandžio mėnesiu yra paaugęs. 

„Numai“ yra pirmoji nepriklausoma „Nuomokis ir pirk“ paslaugos teikėja Europos Sąjungoje. Veiklą pradėjusi 2019 m. gegužę, kompanija šiuo metu yra įsigijusi ir išnuomojusi beveik 200 būstų, kurių vertė siekia apie 28 mln. eurų. Skaičiuojama, kad ateityje portfelio potencialas vien Lietuvos rinkoje gali siekti 100 mln. eurų. Įmonė veiklą vykdo Vilniuje, Kaune ir Taline.