Rugsėjo mėnesio NT rinkos apžvalga

Pirminėje Vilniaus butų rinkoje pirmą kartą po metus laiko trukusios kainų stagnacijos fiksuotas kainos sumažėjimas. Antrinėje rinkoje tuo pačiu laikotarpiu fiksuota švelni augimo tendencija. Tai lėmė jog kainų skirtumas tarp naujos ir senos statybos butų sumažėjo. Tuo tarpu nuomos rinka po sezoniško piko sugrįžo į normalias vėžes. 

Vilniaus ir Kauno gyvenamojo būsto kainų pokyčius bei tendencijas kas mėnesį analizuoja nuomos su galimybe vėliau būstą išsipirkti paslaugas teikiančios kompanijos „Numai“ analitikai. 

Naujų butų rinkoje fiksuotas kainos mažėjimas

Rugsėjo mėnesį sostinėje vidutinio 50 kv.m. buto su daline apdaila kaina siekė 163 500 eurų. Vidutinė kv.m. kaina buvo 3 270 eurų. Lyginant su rugpjūčio mėnesiu vidutinė kaina sumažėjo apie 2 proc. Šis kainų pokytis yra reikšmingiausias nuo pernai metų rugsėjo. 

„Nuo pernai metų kovo mėnesio skirtumas tarp pirminės ir antrinės rinkos kainų išaugo ir būtent tuomet pradėjome stebėti pirminės rinkos stagnaciją. Šiais metais, antrinės rinkos kainoms švelniai augant, o pirminės stovint vietoje matome, kad tas skirtumas ir vėl artėja prie įprasto 300-400 eurų per kv.m. skirtumo. Jei tokia tendencija išliks turėtume pamatyti ir naujos statybos butų pardavimų suaktyvėjimą.“,- sako bendrovės „Mano numai“, valdančios prekės ženklą „Numai“, vadovas Aurimas Čiagus.

Rugsėjo mėnesį Vilniaus pirminėje butų rinkoje buvo parduoti 187 butai, tačiau fiksuoti 23 nutraukimai, tad bendras pokytis (kiek būstų išėjo iš sandėlio) buvo 164, arba 20 proc. mažiau nei rugpjūčio mėnesį. Palyginti su 2022 m. rugsėjo mėnesiu, bendras pardavimų skaičius yra paaugęs beveik dvigubai. 

Rugsėjo mėnesį naujų butų pasiūla Vilniuje didėjo, pirmą kartą po keturių mėnesių. Lyginant su rugpjūčio mėnesiu pasiūla paaugo apie 5 proc. Pirkėjai galėjo rinktis iš 3 860 butų. Lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai metais naujų butų pasiūla yra paaugusi apie 25 proc.

Antrinė butų rinka toliau išlieka stabili

Rugsėjo mėnesį vidutinė parduoto buto su pilna apdaila kaina Vilniuje buvo apie 138 000 eurų arba 2 700 eurų už kv.m. Vidutinis parduoto buto plotas 51 kv.m. Kvadratinio metro kaina paaugo apie 1,5 proc. lyginant su praėjusiu mėnesiu. 

Kaune antrinėje būstų rinkoje kv. m. kaina taip pat šiek tiek augo. Rugsėjo mėnesį vidutinė pilnai įrengto 50 kv.m. dydžio buto kaina Kaune buvo apie 90 000 eurų arba 1790 eurų už kv. m. Lyginant su praėjusiu mėnesiu kaina paaugo apie 1 proc. 

Rugsėjo mėnesį antrinės rinkos butų pasiūla reikšmingai nekito ir išliko tokia pati, kaip rugpjūčio mėnesį. „Antrinė rinka toliau išlieka sveikai aktyvi ir rodo švelnią augimo tendenciją, kas leidžia vertinti jog rinka veikia subalansuotai ir pirkėjai pasitiki vyraujančiomis kainomis.“,- sako A. Čiagus. 

Nuomos rinka grįžo į normalius rėmus

Vidutinė išnuomoto buto kaina (mediana) Vilniuje rugsėjo mėnesį buvo apie 570 eurų. Kaina sumažėjo apie 5 proc. lyginant su rugpjūčio mėnesiu. Nuo metų pradžios kaina yra paaugusi apie 15 proc.

Kaune, rugsėjo mėnesį vidutinė išnuomoto buto kaina siekė 450 eurų ir buvo tokia pati, kaip rugpjūčio mėnesį. Nuo metų pradžios nuomos kaina Kaune paaugo apie 13 proc.

“Rugsėjo mėnesį stebėjome mažėjančią nuomos pasiūlą ir kiek sumažėjusią vidutinę nuomos kainą. Tai rodo, jog rinka po vasaros pabaigos/rudens pradžios piko, grįžta į normalias vėžes.”, – teigia A. Čiagus. 

Nuomos metinis pajamingumas Vilniuje rugsėjo mėnesį kiek sumažėjo ir siekė 5 proc. Tokį pokytį lėmė kiek sumažėjusi vidutinė nuomos kaina ir pakilusi pardavimo kaina. Kaune nuomos pajamingumas taip pat nereikšmingai mažėjo ir buvo apie 6 proc.